بایگانی نوشته‌ها


مقدار طلای سی‌پی‌یو مخابراتی

مقدار طلای سی‌پی‌یو مخابراتی

امروزه افراد سودجو که تاهمین چندماه پیش کار بازیافت به گوششون هم نخورده بود،یک شب ردای استادی به تن کردند و با تبلیغات پوچ و واهی وعده درآمد میلیونی ،به افراد آموزش داده و بردها و قطعات هم دست‌های خود(به اصطلاح پشتیبان)با مقدار طلای غیر واقعی به مردم فروخته اند. در این پست به معرفی یکی از این قطعات پرداخته شده است.

بهترین روش استخراج طلا از سنگ معدنی

بهترین روش استخراج طلا از سنگ معدنی

در بخش استخراج طلا از سنگ‌های معدنی امروزه در  کشور ما و سایر کشورها سه روش ذوب، سیانوراسیون و تیزاب سلطانی در حال انجام هستند. اولین چیزی که شما قبل از اقدام به فراوری  باید توجه کنید پاسخ به سولات زیر است است .

مقدار طلای موجود در رم‌ها

مقدار طلای موجود در رم‌ها

استخرج طلا از رم های کامپیوتر یکی از مهمترین قسمت های بازیافت فلزات گرانبها است  زیاد کننده علاقه به این دارد به دلیل اینکه مقادیر زیادی طلا نقره و پالادیوم در آن ها موجود می باشد.در این پست مقادیر طلای رم ها برای شما ارائه شده است.به طور عمده سه نوع رم وجود دارد.پایه رم ها متفاوت  دارای یک مقدار یکسان طلا نیستند. این به برند شرکت تولیدی و کاربرد رم بستگی دارد. اگر پایه های رم دارای خراش اضافی باشند ، به این معنی است که بیشتر طلا زباله دارد. اما طلا در هر نوع تراشه ic رم ثابت است.

مقدار طلای  استفاده شده در سی‌پی یو‌ها

مقدار طلای استفاده شده در سی‌پی یو‌ها

سی‌پی‌یوها از جمله قطعات الکترونیکی هستند که در بازار ایران در میان بازیافت کنندگان از محبوبیت خاصی برخوردار است، بسیاری هم به اشتباه و عدم اطلاعات کافی از نوع و مقدار طلایی که این قطعات دارند اقدام به خرید می‌کنند که در انتهای بازیافت با عدم رضایت از طلای خروجی مواجه می‌شوند. در این پست  تا جایی که امکان داشته  به معرفی انواع سی‌پی‌یوها و مقدار طلایی را که شرکت‌های سازنده استفاده کرده‌اند،پرداخته شده است.

کمپلکس‌های مس

کمپلکس‌های مس

ترکیبات مس (II) معمولاً آبی ، سبز و انواع رنگ در این بین هستند. برخی از ترکیبات به رنگ سبز زیتونی هستند ، اما همه ترکیبات رایج دارای رنگ هایی در محدوده آبی و سبز هستند.با این حال ، در این آزمایش ، یک مجموعه قابل توجه با رنگ نارنجی یا قرمز روشن ساخته می شود و حتی جالب تر اینکه این مجموعه یک مجموعه مس (II) و کلرید است. برای ساختن رنگ قرمز از لیگاند خاصی استفاده نمی شود. یک کاتیون تثبیت کننده مناسب لازم است تا جداسازی این کمپلکس از محلول آبی آن فراهم شود.

آبکاری معکوس طلای قطعات الکترونیکی

آبکاری معکوس طلای قطعات الکترونیکی

روشهای گوناگونی برای بازیابی طلا وجود دارد یکی از این روش ها معکوس است از این روش می‌توان برای بازیابی طلای قطعات الکترونیکی و جواهرات آبکاری شده استفاده کرد. این روش برای بازیابی طلای آبکاری شده جواهرات روش مناسبی است چراکه در این روش قطعات جواهرسازی آسیبی نمی بیند و شکل اولیه خود را حفظ می‌کنند ، فقط طلایی که با استفاده از الکترولیز بر روی این قطعات نشسته است با آبکاری معکوس از روی این قطعات دوباره برداشته می شود البته می توان از این روش برای استخراج طلا از قطعات الکترونیکی نیز استفاده کرد.

استخراج طلا از پایه‌رم به روش هیدروژن پراکسید

استخراج طلا از پایه‌رم به روش هیدروژن پراکسید

یکی از روش های استخراج طلا از پایه های رم ، استفاده از  هیدروژن پراکسید  به جای اسید نیتریک است است. در این روش پایه های رم را وارد اسید هیدروکلریک کرده و تحت دما بگذارید. اسید هیدروکلریک خود به تنهایی قابلیت حل کردن مس و سایر فلزات پایه را نداشته و در نهایت قابلیت جدا کردن روکش های طلایی از سطح پایه های رم را ندارد به همین دلیل با استفاده از  خاصیت اکسیداسیون آب اکسیژنه، باعث  انحلال فلزات پایه، پایه رم شده و در نهایت  روکش های طلای موجود پایه رم از  پایه جدا شده و در اسید معلق می ماند.

واکنش پذیری عناصر

واکنش پذیری عناصر

از داده های ارائه شده توسط سری واکنش می توان برای پیش بینی اینکه فلز می تواند در یک واکنش جابجایی واحد ، دیگری را جابجا کند ، استفاده کرد.  همچنین می توان از آن برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد واکنش فلزات در برابر آب و اسیدها استفاده کرد. نمودار سری واکنش پذیری فلزات معمولی در زیر ارائه شده است.فلزات تمایل دارند الکترونها را به راحتی از دست داده و کاتیون تشکیل دهند. اکثر آنها با اکسیژن اتمسفر واکنش داده و اکسیدهای فلزی را تشکیل می دهند. با این حال ، فلزات مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به اکسیژن دارند (فلزات غیرفعال مانند طلا و پلاتین هنگام قرار گرفتن در معرض هوا به راحتی اکسید تشکیل نمی دهند). در عمل سمنتاسیون  فلزات گروه بالاتر باعث سمانته شدن فلزات پایین‌تر خود می‌شود. بر فرض مثال پودر روی تمامی فلزات زیر خود از کرومیوم گرفته تا پلاتین را رسوب می‌دهد.  و از بالا به پایین واکنش پذیری فزات کم‌تر می‌شود و برای ذکر مثال آلومینیوم سریع‌تر از روی عمل سمنتاسیون را انجام می‌دهد.

اکسیداسیون سولفور

اکسیداسیون سولفور

وجود سولفور در سنگ‌هایی معدنی یکی از مشکلات در فراوری فلزات گرانبها در روش هیدرومتالوژی است. بنابراین حذف سولفور در فرایند هیدرومتالوژی استخراج از مسایلی است که طی مقالات علمی معتبر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است . در این قسمت زیر به دو روش اکسیداسیون سولفورها پرداخته شده که از نتایج مقالات مطالعه شده طی تحقیق تیم وبسایت ما است.

عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...