naser.rezvani.70@gmail.com
09147479618
تماس با ما

بایگانی نوشته‌ها


بازیافت طلا با هیپوکلریت سدیم

بازیافت طلا با هیپوکلریت سدیم

بازیافت طلا از ضایعات الکترونیکی، جواهرات، سکه‌ها و دیگر محصولات حاوی طلا، یکی از مهمترین روش‌های حفاظت از محیط زیست و بهره‌وری از منابع طبیعی است. با توجه به اینکه طلا یکی از گرانبها‌ترین فلزات است، بازیافت آن، علاوه بر محافظت از محیط زیست، اقتصادی و مقرون به صرفه است.یکی از روش‌های استفاده شده برای بازیافت طلا، استفاده از محلول حاوی هیپوکلریت سدیم و اسید هیدروکلریک است. هیپوکلریت سدیم به عنوان یک تمیز کننده قدرتمند و اسید هیدروکلریک به عنوان یک اسید قوی، می‌توانند به طور موثری به بازیافت طلا کمک کنند.

سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت (Malachite) یکی از سنگ‌های زینتی است که به رنگ سبز تیره و نوارهای ریز سفید رنگ مشهور است. این سنگ به دلیل رنگ زیبا و طرح‌های خاصی که دارد، از قدیم الایام تا به امروز مورد استفاده در جواهرسازی، صنایع دستی و ساختمان‌های تزئینی قرار گرفته است.مالاکیت در اکثر موارد از ترکیب کربنات مس (Cu2CO3(OH)2) تشکیل شده است و در معادن مس یافت می‌شود. این سنگ به علت ویژگی‌هایی مانند سختی مناسب، خواص الکتریکی و حرارتی خوب و همچنین زیبایی ظاهری، برای استفاده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آینده بازیافت پسماند الکترونیکی

آینده بازیافت پسماند الکترونیکی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و آگاهی بیشتر از اهمیت حفظ منابع طبیعی، آینده کار بازیافت فلزات گرانبها از قطعات به سمت بهبود و بهینه‌سازی خواهد رفت. در آینده، با توسعه تکنولوژی‌های جدید، فرآیند بازیافت فلزات گرانبها از قطعات پیچیده‌تر و با کارایی بیشتری صورت خواهد گرفت.

برای مثال، فناوری‌هایی مانند انرژی لیزری و الکتروشیمیایی می‌توانند در فرآیند بازیافت فلزات گرانبها از قطعات به کار رود. همچنین، استفاده از روش‌های هوشمند و خودکار در فرآیند بازیافت فلزات نیز به دلیل کاهش خطاهای انسانی و افزایش کارایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


بازیافت طلا با روش نیتریک

بازیافت طلا با روش نیتریک

نیتریک اسید به دلیل خاصیت اکسیداسیون بالایی که نسبت به سایر اسیدها دارد نقش ویژه ای در بازیافت فلزات گرانبها از جمله طلا در قطعات الکترونیکی دارد اما بر خلاف تصورات عموم این روش یک روش کارآمد برای تمامی قطعات نیست!!! در پست های قبلی وبسایت به صورت مفصل راجب روکش‌های آبکاری بحث شده است، که روکش های آبکاری از سه لایه مس و یک لایه نیکل و لایه ای نازک از طلا تشکیل شده است . هدف از ابکاری در قسمت های پشت بردها به خصوص بردهای مخابراتی ربطی به رسانایی بالای طلا ندارد!! بلکه برای جلوگیری از اکسید شدن مس و نیکل است تا برد تخریب نشود.

مقدار طلای سی‌پی‌یو مخابراتی

مقدار طلای سی‌پی‌یو مخابراتی

امروزه افراد سودجو که تاهمین چندماه پیش کار بازیافت به گوششون هم نخورده بود،یک شب ردای استادی به تن کردند و با تبلیغات پوچ و واهی وعده درآمد میلیونی ،به افراد آموزش داده و بردها و قطعات هم دست‌های خود(به اصطلاح پشتیبان)با مقدار طلای غیر واقعی به مردم فروخته اند. در این پست به معرفی یکی از این قطعات پرداخته شده است.

بهترین روش استخراج طلا از سنگ معدنی

بهترین روش استخراج طلا از سنگ معدنی

در بخش استخراج طلا از سنگ‌های معدنی امروزه در  کشور ما و سایر کشورها سه روش ذوب، سیانوراسیون و تیزاب سلطانی در حال انجام هستند. اولین چیزی که شما قبل از اقدام به فراوری  باید توجه کنید پاسخ به سولات زیر است است .

مقدار طلای موجود در رم‌ها

مقدار طلای موجود در رم‌ها

استخرج طلا از رم های کامپیوتر یکی از مهمترین قسمت های بازیافت فلزات گرانبها است  زیاد کننده علاقه به این دارد به دلیل اینکه مقادیر زیادی طلا نقره و پالادیوم در آن ها موجود می باشد.در این پست مقادیر طلای رم ها برای شما ارائه شده است.به طور عمده سه نوع رم وجود دارد.پایه رم ها متفاوت  دارای یک مقدار یکسان طلا نیستند. این به برند شرکت تولیدی و کاربرد رم بستگی دارد. اگر پایه های رم دارای خراش اضافی باشند ، به این معنی است که بیشتر طلا زباله دارد. اما طلا در هر نوع تراشه ic رم ثابت است.

مقدار طلای  استفاده شده در سی‌پی یو‌ها

مقدار طلای استفاده شده در سی‌پی یو‌ها

سی‌پی‌یوها از جمله قطعات الکترونیکی هستند که در بازار ایران در میان بازیافت کنندگان از محبوبیت خاصی برخوردار است، بسیاری هم به اشتباه و عدم اطلاعات کافی از نوع و مقدار طلایی که این قطعات دارند اقدام به خرید می‌کنند که در انتهای بازیافت با عدم رضایت از طلای خروجی مواجه می‌شوند. در این پست  تا جایی که امکان داشته  به معرفی انواع سی‌پی‌یوها و مقدار طلایی را که شرکت‌های سازنده استفاده کرده‌اند،پرداخته شده است.

کمپلکس‌های مس

کمپلکس‌های مس

ترکیبات مس (II) معمولاً آبی ، سبز و انواع رنگ در این بین هستند. برخی از ترکیبات به رنگ سبز زیتونی هستند ، اما همه ترکیبات رایج دارای رنگ هایی در محدوده آبی و سبز هستند.با این حال ، در این آزمایش ، یک مجموعه قابل توجه با رنگ نارنجی یا قرمز روشن ساخته می شود و حتی جالب تر اینکه این مجموعه یک مجموعه مس (II) و کلرید است. برای ساختن رنگ قرمز از لیگاند خاصی استفاده نمی شود. یک کاتیون تثبیت کننده مناسب لازم است تا جداسازی این کمپلکس از محلول آبی آن فراهم شود.

سخنی با کاربران
مطالب تخصصی در قالب پکیج آموزش آنلاین و حضوری به کاراموزها و علاقه مندان ارائه می‌شود.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...