استخراج طلا با استفاده از کربن فعال

استخراج طلا با استفاده از کربن فعال یکی از جذاب‌ترین کاربردهای اکتیو کربن می‌باشد. کربن فعال به عنوان اصلی‌ترین ماده برای جذب طلای در کارخانه‌های استخراج و فرآوری طلا می‌باشد. به علت حساسیت جذب طلا در سیستم الوشن، بهتر است در بیشتر کارخانه‌های فرآوری طلا از اکتیو کربن بر پایه مناسب استفاده شود. 

بهترین نوع کربن فعال برای استخراج طلا

همانطوری که گفته شد به علت حساسیت جذب طلا در سیستم الوشن بیشتر کارخانه‌های فرآوری طلا از اکتیو کربن بر پایه نارگیل در استخراج طلا استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از اکتیو کربن بر پایه نارگیل در فرآوری طلا نسبت اکتیو کربن‌های پایه‌های دیگر

  1. استحکام و مقاومت به خردایش بالا: پوست نارگیل در حالت طبیعی استحکام بالایی دارد و به طبع آن اکتیو کربن حاصل از آن نیز بالاترین مقاومت را نسبت به اکتیو کربن‌های دیگر دارد. لذا به علت استحکام بالای این ماده در فرآیند تولید طلا میزان هدر رفت طلا کاهش می‌یابد.
  2. میزان ظرفیت جذب بالا: اکتیوکربن پوست نارگیل بالاترین میزان جذب و کمترین میزان خاکستر (Ash) را بین اکتیوکربن‌ها دارا است و این خصوصیت باعث می‌شود که این نوع اکتیو کربن راندمان بالاتری در فرآیندهای استخراج طلا داشته باشد.

مروری بر نتایج مقالات مهم دنیا

کربن فعال اگر با محلول نمکهای ضعیف فلزاتی نظیر آهن، مس، نیکل، نقره و کبالت آغشته شود باعث افزایش قابلیت جذب ترکیبات سیانید در آن می شود. جذب سیانید بوسیله کربن فعال ، جذب فیزیکی می باشد.مقادیر بهینه بدست آمده براى فرایند جذب براى ابعاد (۱۰۰۰-۵۰۰) میکرون در ۱۲=ph ، زمان ۳۵ دقیقه، 34 گرم بر لیترکربن فعال، دماى ۳۰ درجه سانتیگراد و میزان جذب ۸۰ درصد و براى ابعاد (۱۵۰ – ۱۰۰) میکرون در11.5=pH، زمان ۳۵ دقیقه، با مقدار ۳۸ گرم بر لیتر دماى ۳۰ و میزان جذب ۸۲ درصد حاصل شد. افزودن سولفات مس باعث افزایش درصد جذب سیانید بر روى کربن فعال می­شود.