رودیوم

رودیوم یک فلز کمیاب و گرانبها، به رنگ سفید و درخشنده و یکی از شش فلز گروه پلاتین است که کاربردهای فراوانی در ساخت جواهرات و کاتالیست ها دارد. این فلز که دارای نماد شیمیایی Rh می باشد، به دلیل خصوصیات خود و همچنین کمیاب بودن از قیمت بالایی برخوردار است، به طوری که قیمت آن در بسیاری از مواقع از فلزاتی مثل طلا و پلاتین هم بیشتر است

ذوب رودیوم

این فلز همچون فلز کروم، بسیار سخت و محکم است و در برابر خوردگی و مواد شیمیایی بسیار مقاوم می باشد. همچنین دارای نقطه ذوب بسیار بالایی است (1964 درجه سانتی گراد) که آن را در برابر حرارت های بسیار زیاد آسیب ناپذیر می سازد.برای ذوب رودیوم باید از کوره‌ القایی استفاده شود.

رودیوم در کاتالیست خودرو

کاربرد اصلی این فلز در ساخت مبدل‌های کاتالیست خودروهاست و حدود هشتاد درصد کل تولید رودیم دنیا در این بخش استفاده می‌شود. رودیم به عنوان یک کاتالیست همراه با پلاتین و پالادیم در ساخت این قطعه خودرو برای کاهش گازهای سمی خروجی از اگزوز موتور استفاده می‌شود.

رودیوم در تیزاب سلطانی

رودیوم در تیزاب سلطانی به راحتی حل نمی‌شود ولی در صورت حرارت دادن تیزاب بعضی ذرات بسیار ریز رودیوم در مدت زمان بسیار طولانی نسبت به سایر فلزات گرانبها به در تیزاب حل می‌شود.بهترین روش برای استحصال رودیوم در کنار سایر فلزات حل کردن فزات گروه دیگر در تیزاب و جمع اوری رودیومی است که در تیزاب حل نشده است.

در این پودر  ممکن است کلرید نقره و ایریدیم و حتی  پودرهای فلزی دیگری باشد.کلرید نقره موجود در  پودر حاوی رودیوم با استفاده از هیدروکسید آمونیوم حل شودو سپس نقره دوباره به عنوان کلرید نقره با استفاده از هیدروکلریک اسید رسوب می یابد.یا پودرهای نامحلول از محلول سلطانی تیزاب aqua regia را می توان در سدیم هیدروکسید (NaOH)رقیق شده شستشو داد ,برای از بین بردن نمک (ناشی از تبدیل کلرید نقره به اکسید نقره) در آب جوش شستشو دهید،همچنین می توانید پودرهای باقیمانده از محلول aqua regia را برداشته و به خوبی بشویید ،این باقیمانده را می توان با بی سولفات سدیم ذوب کرد و سپس پودرهایی را که در آب جوشیده شده محلول رادیم را به عنوان Rh2 (SO4)3 تبدیل کرد.در این مرحله می توانیم آن را از فلزات دیگر یا مواد غیر محلول جدا کنیم ( مانند ایریدیوم  که در تیزاب سلطانی حل نمی شود)