کوارتز

کوارتز یا دُرّ کوهی سنگی با سختی ۷ در مقیاس موس است. کوارتز به رنگ و اسامی مختلف دیده شده‌است که یکی از انواع آن عقیق است که به رنگهای کهربائی- زرد- سفید- جگری- جگری مایل به سیاه و سبز دیده شده‌است.

کوارتز بعد از فلدسپات، دومین ماده کانی فراوان پوسته زمین است. کوارتز از شبکه پیوسته SiO۴ تشکیل شده، بگونه‌ای که هر اتم اکسیژن بین دو چهار وجهی قرار گرفته‌است. بنابراین فرمول عمومی کوارتز SiO۲ می‌باشد. بلورهای کوارتز در شکلهای مختلف یافت می‌شوند و برخی از آن‌ها به عنوان جواهر استفاده می‌شوند.

از انواع دیگر کوآرتز می‌توان کوارتز صورتی، اوپال و عقیق را نام برد.آب‌های داغ دارای محلول‌های SiO۲ در شکاف‌ها و درزها سرد می‌شوند و رسوب SiO۲ در این مکان‌ها بلورهای زیبای کوارتز را به‌وجود می‌آورند.کوارتز به خوبی در مقابل هوازدگی ازخود مقاومت نشان می‌دهد و در دمای تقریبی ۱۶۷۰ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود.

بیشتر اکتشاف کننده‌ها ، وقتی در جست‌و جوی ذخایر طلا در سنگ هستند، به کوارتز هایی که حاوی ذرات طلا هستند فکر می‌کنند. در حالی که رسوبات طلا علاوه برسنگ کوارتز ، مطمئناً در رگه‌هایی از کوارتز که از بین انواع سنگ‌ها عبور کرده است وجود دارد.طلای مرتبط با رگه کوارتز نتیجه فعالیت هیدروترمال است.این بدان معنی است که طلا در مواد مرتبط با فعالیت آتشفشانی حمل می شود و هنگامی که محلول و سنگ میزبان اطراف آن شروع به خنک شدن می کنند ، طلا در سنگ میزبان رسوب می کند.

طلا در رگه‌های کوارتز

طلا در رگه‌های کوارتز به صورت ذرات ریز در پراکنده شده است که باعث پر شدن ترک و شکاف‌های درون کوارتز از طلا می‌شود.طلا می تواند ذره های کوچکی باشد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد یا به صورت درشت‌دانه،لکه‌های رنگ ویا به صورت کریستال ها به راحتی در حفره های کوارتز دیده می شوند.طلا در کوارتز می تواند منظره زیبایی باشد،گاهی اوقات تشخیص طلا بسیار آسان است ، اما همیشه اینطور نیست،مواد معدنی سولفیدی مختلف مانند پیریت و کالکوپیریت (پیریت غنی از مس) می تواند فریب دهنده باشد،خصوصاً وقتی که بلورها بسیار اندک هستند حتی تشخیص طلا دشوارتر می‌شود اگر طلا و پیریت در کنار هم حضور داشته باشد.تنها آنچه که در این شرایط می توانم توصیه کنم تمرین  تماشای انواع مختلف سنگ طلا آزاد و تجربه دیدن تفاوت بین طلای آزاد و پیریت است.استخراج طلا از درون این مواد معدنی می تواند مشکل تر باشد.بسیار معمول است که طلا در یک یا سه نقطه از رگه کوارتز متمرکز شود.